Представена публикация

Странички от дневник

23 юни 2017

TIME IS AN ILLUSION. LIFETIME DOUBLY SO.

И така - за лятото.

И за времето (TIME). 

Вече е лято! И за първи път това не ми звучи като "Ваканция, ура!". 
Лятото е неизбежният промеждутък от време, в който се мъчим да наврем поне четири различни по естеството, продължителността и местоположението си дейности, при това с различни по състав компании, в две, а ако късметът ни проработи и три, седмици. Ако шефът разреши. Ако организацията не пропадне, ако нещо не се обърка... 
Спомням си как като бяхме малки и се връщахме от море (за което родителите ни обикновено теглеха заем от ДСК или ВСК) чувах репликата "да си починем от почивката" не само от моите мама и татко, но и от тези на другарчетата ми. Много изтощително трябва да е било с нас. Но затова пък като чета сега историите от поредицата "Малкият Николà" на Р. Госини, имам чувството, че съм била там. 
Та, да - после, ако ни проработи късметът изобщо да има от какво, ще си почиваме. Ще преработваме спомени, ще обработваме снимки, ще разказваме и ще слушаме разкази... И ще живеем с мисълта за следващите приключения. Ако пък нямаме късмет, ще сме прецаканият от колегите новак, който ще седи в офиса докато всички останали не са се върнали от своите отпуски (малко като в казармата, май).
Толкова за лятото: ще отхвърчи по-бързо от миналогодишното, независимо дали си на 14 , 23, 35 или 42. Every year is getting shorter..., както се пееше в една песен. ;)

42 не се появява тук съвсем случайно. Нито пък цитатът от първите страници на великата книга на Дъглас Адамс. Преди една седмица, както си слушах Primary Phase, Fit the First (за непосветените - това е първият епизод от битието на "Пътеводител на галактическия стопаджия" като радиопредаване по ВВС), изведнъж чух идеалния за този блог "Цитат на деня": Time is an illusion. Lunchtime doubly so. Идеален заради доста продължителната ми вражда с това нещо, времето. Е, в контекста на личната ми разпра с времето, цитатът се пресели в заглавието леко видоизменен и едно така илюзорно нещо, каквото е обядът, беше заменено от не по-малко илюзорното нещо, което сме свикнали да наричаме живот. Ако времето е само по себе си илюзия, времето, отредено ни за живот, е двойно повече илюзия. Но не, това не отменя настояването на Гандалф, че "единственото, което ни е дадено да решаваме, е какво да правим с отреденото ни време." Може и да е илюзия, но не се отказвам от правото аз да избирам каква да е картинката. 
А числото 42 избрах за свой протест срещу времето, като реших, че това е правилният отговор на въпроса "На колко години ставаш?" И смятам този факт да остане непроменен до края на илюзията. 

С това смятам сметките си с времето за уредени.
:)

12 юни 2017

One does not simply... keep calm and...

TALK SUMMER!


Една благодарна пчела (аз)
       СЛЕД като прекарах целия уикенд в епически унес някъде между Графството и Мордор, понеделникът е като удар с чук по главата за събуждане.

     На въпроса за какво би искала да прочете в следващата ми публикация, съветникът ми в блогосферата („Дела трябват, а не думи!”;) без капка колебание отговори: За лятото, как за какво! Но понеже заедно препускахме с роханците и трепахме орки в Шлемово усое, това заглавие е за нея.

        А за мен остават цитата на деня (от Гандалф) и някои размисли, катализирани от него и цялата хобитска сага на Толкин.

Защо толкова харесвам хобитите? (Както, струва ми се, и Толкин.) Защото те имат нещо, което ние сме изгубили. Ние сме забравили да не бъдем пътешественици, изследователи, търсачи на приключения. Забравили сме да се радваме на приключенията, които са ни разказани в дългите зимни вечери или за които сме прочели, но в книга, по бавния начин – така че да се доближаваме до края с очакването и вълнението на истинския приключенец. Ако всички, или дори повечето, хобити бяха като Билбо и Фродо, не би останало нищо, заради което да си струва историята да завърши благополучно, изпитанието да води до щастлив край, героите да се приберат у дома.
Докато пътува из далечни земи, съвременният пътешественик забравя да е част от общност, при която да копнее да се върне, за която да събира скъпоценните си спомени и пъстри дарове. Все повече млади хора имат нужда да стигнат поне до някой индийски ашрам, за да „открият себе си“. А историите им биват разказани набързо, показани в красиви фотографии и... забравени. Затрупани от следващи, които водят на по-екзотично място, показват по-екстремни условия, включват по-известни хора, ползват по-необичаен транспорт... И на свой ред биват забравяни. И дори паметта на Фейсбук и хилядите блогове на пътешественици няма да оставят трайна следа в колективната ни памет за света.
Човекът, въоръжен с новите си технологии, лишава от трайност човешките си основания. Човечеството се променя. Не непременно към по-лошо, но към нещо съществено различно. И нищо чудно, мисля си, да идва краят на ерата на човешките крале и Средната земя, добила своята глобална цялост, да е готова за следващия си огромен скок: към нова геологическа ера, физическо унищожение, доминацията на нов разумен вид... или нещо абсолютно невъобразимо ново.

02 юни 2017

Ден на детето...

... и на Ботев, и на загиналите...

...че и на един куп рожденици: кой - специален, кой - случаен...

Тази година зарята на 27 май
 на Козлодуйския бряг
беше поразителна!


1 юни

ВЧЕРА наистина имах чувството, че празникът е и мой.
Един ден, когато порасна, искам да стана дете! 
Не е вярно, не искам. Но не искам и "като порасна да стана пенсионер", както пък твърдеше един 13-годишен бивш мой ученик :)
Много е прав Георги Господинов, като говори за "единствената истинска родина, която сме имали - тази на детството". И аз се чувствам такъв емигрант. Даже изгнаник, доколкото напускането й не става съвсем доброволно :)

Че може да е празник "на всички, запазили нещо детско в себе си - мечти, невинност, дързост...", ми изглежда логично. (Поне толкова, колкото и 8 декември може да е празник на всички, които някога са били студенти.) Но тези, които могат да си позволят да пазят в себе си детската нетактичност (Мамо, на тоя чичко къде му е косата?) и жестокост (Виж, жабата скача и на три крака!), са или забравили да пораснат откачалки, или изтънчени познавачи на детската същност. (Ах, струва ми се и в двата варианта - твърде опасни екземпляри.)

Нашата развита бяла западна култура дотолкова е фетишизирала детството и децата, че повечето родители изобщо не успяват да се запознаят с истинската човешка същност на наследниците си. Или отказват да я приемат, когато им бъде натрапена от обстоятелствата. С това им пречат те на свой ред да опознаят себе си, да се приемат като цялостна личност, да станат пълноценни възрастни. Ние сме свръхзащитаващи, свръхнаправляващи и свръхзаблудени по отношение на: 1. какви са днешните деца и младежи и 2. каква е нашата роля в живота им. А това не носи хармония и щастие, нито дори баланс, в отношенията ни. 

2 юни

Днес случайно чух по радиото не една анкета с граждани, с младежи, с деца: какво е за вас Ботев? какво празнуваме днес? и т.н. кухи въпроси. И се наслушах на клишета и заучени фрази, преливащи от медийното пространство право в къщите и умовете на хората. И оттам - хайде пак в медийното пространство, посредством анкета, дето всеки се сеща какво се очаква да кажем в отговорите. 
Хубаво е да сме патриоти. Ние помним, ама младите не знаят. Ботев е всичко за мене! Повече трябва да ги учат в училище на родолюбие.  Прекланяме се пред свободата (!?) 
А после половин година ще се хвалим, "че са ни давали по радиото".