Представена публикация

Странички от дневник

24 май 2017

Едно...две...три...12!

Върви, народе възродени!


Удивително, неимоверно (и неумолимо) бързо върви... времето.
Сякаш вчера си говорехме за първоаприлски шеги, а ето - вече е 24 май. Най-хубавият празник! 
Мисля, че всеки, който някога е ходил на училище, се чувства съпричастен към чудото, чествано на този ден. Всеки, който някога е отварял книга, за да потъне в нейния свят на другост, съзнава, че е богат с вълшебства, които никой не може да му отнеме.
Вярвам, че моментът, в който човек се осъзнава като словесно същество, е моментът, в който той се отграничава от заобикалящия го свят и придобива "човешкост". И че "перото е по-силно от меча" също вярвам - поне в света на човеците.
Надявам се всички онези младежи, които днес крещят по улиците, повече или по-малко ентусиазирано, 1,2,3,...,11,12!, да си тръгват от своите 12 училищни години с поне един научен урок - че можем да сме всякакви, да искаме от живота си какво ли не, но имаме за свой най-важен дълг да опазим човешкото, да го пренесем през трудностите, с които ни срещат направените от нас житейски избори, да го предадем на идващите след нас: да останем словесни и смислени.

08 май 2017

ИЗХВЪРЛЕТЕ ТЕЛЕВИЗОРА!


Far, far, and away...

ОПАСНОСТ! 
Предупреждение за обилни валежи! Жълт код за опасно време в 8 области на Западна България! Градушка над село избива поколението на щъркелово семейство още в яйцата! Съсипана е реколта за милиони! Порой отнася кучешка колибка! Забелязан е смерч! Таралеж не успява да преплува локва насред пътя... вятър с пориви до 80 километра в час... автомобил... каруца... конят... 


Вкъщи имаме телевизор, но нямаме телевизия. 
Защото това е все по-подозрително занимание. Защото горният порой от глупости може да прелее през екрана и да ни удави дори само в една вечер, когато случайно сме решили да се "тунинговаме" в ефира, за да чуем прогноза за времето. 

А прогнозата за времето ни интересуваше, защото предстояха три почивни дни и искахме да велосипедираме из родния ни див Северозапад. Това само по себе си е екстремно изживяване - знаехме го и преди да пуснем телевизора, от собствен опит. Да се придвижваш по "пътищата" между някои от тукашните села е трудно и на две гуми, а направо съчувствам на онези, които се мъчат да намерят място извън кратерите за четири едновременно. 

И все пак, решихме, за екстремно пътешествие като това и да прибавим още малко екстремизъм откъм метеорологията, няма да е чак толкова фатално, затова тръгнахме напреко на предупрежденията. 
Не забелязахме смерч, не се давихме в порои, не ни отнесе бурен вятър... дори видяхме таралеж, който успешно пресече платното - оцеля! И това - в продължение на 280 километра в 3 области на Западна България, ама най-северозападните!
Та, тук животът си тече... със своя бит. Своеобразно.

"Рамо до рамо, крило до крило -
както винаги е билооо."

Още в ранните часове (съответно - километри) на пътешествието една своеобразна селска площадна картинка ме накара да си припомня тази песничка за вечната българо-съветска дружба. Ето я:
  Знамена се веят..."крило до крило"!
Не разбрах каква е сградата, но не е кметството, нито читалището.
Вероятно е пенсионерският клуб или някоя приватизирана ТПК.
Не че има някакво значение... 

По всичко изглеждаше, че там, под знамената, и в селския магазин е концентриран целият обществен живот на въпросното село. И площадът им - червен...









Втората спирка беше в областния град. 
Красив, уреден, жив... Неслучайно хвалят кмета и си го преизбират и без да му е турена гербова марка ;)
Тук ме впечатли размерът на надвисналия над града язовир. И фактът, че точно до стената спокойно си стои общодостъпна наблюдателна кула. Качихме се, естествено (е, без колелетата). Ето:



А, прави ли ви впечатление метеорологичната обстановка? Ами ако бяхме повярвали на новините и се бяхме отказали?!
В такъв случай нямаше да преспим в чуден малък (упс! съвсем не малък) Семеен хотел в село Бели Мел.Нямаше да се убедим с очите си какво могат да направят от изоставената ненужна сграда на някогашното АПК няколко трудолюбиви, усмихнати и сплотени люде в този "северозападнал" край. Нямаше да си припомним Вазовия разказ "Белимелецът" и нямаше да се разходим до храма "Св. Троица". 

Град Чипровци е само на 10 километра и щеше да е престъпление да не се отбием. Първо в Чипровския манастир, където имаше спретната малка църква, внушителна костница на загинали в Чипровското въстание (1688 г.) и доста развеселен поп, който си подпяваше службата някак между другото и пътем. Тъй като беше 7-ми сутринта и ни поздрави с "Честит празник", предположихме, че 1. се казва Георги и 2. доста късно си е легнал снощи, ако въобще. :)


Вече лекичко валеше. Е, и?
Отидохме в града, разходихме се, разгледахме, посетих музея, пихме чай... 
Много ми хареса площадът. Не ми хареса туристическият информационен център - на видно място, затворен, без табела за работно време. Или за каквото и да е друго. Местните бяха доста сговорчиви и отзивчиви. 

Изчакахме да попрестане дъждът и се засилихме надолу, обратно към пътя за Белоградчик.
И карахме, и карахме, и карахме, и ни мокреше, и съхнехме, и карахме, и пак ни мореше...


Църквата на с. Железна, набързо щракната на спускане
...И карахме все така петдесетина километра, докато накрая опряхме в една характерна, лесно разпознаваема скала:




Предвестник на Белоградчишките скали, види се.
Страхотните гледки, които облачното небе и призрачната, пробиваща облаците светлина, ни предоставиха, си остават само за нас. :)
В Белоградчик отново изгря слънце, изсушихме се, починахме си и се заредихме със сили за последните 105 км - прибирането на третия ден.

И после какво? Ами прибрахме се. 
Но: след като изпълнихме трите почивни дни с незабравимости!

Да се върнем обаче на телевизора.
Това е най-ненужната вещ в нашия дом. Служи просто за по-голям монитор: когато искаме да гледаме заедно "Матрицата" например. 

Колкото до телевизията - едва ли ще я пусна пак в дома си. Тя крещи: Остани си вкъщи! Слушай какви бедствия стават по света! Да излизаш навън е несигурно! Да се живее е опасно! Да си задаваш въпроси - не си заслужава!
Хм, сигурно неслучайно ми хрумна за пример "Матрицата"...

Изхвърлете телевизора! Излезте навън!
Да се живее може и да е опасно, но рискът си струва !


01 май 2017

IT AIN'T THE ROADS WE TAKE...

ПРИЯТЕЛИ, които понякога ме питате защо не се обаждам, дали не съм сърдита, дали не съм ви забравила, нима отскоро ме познавате!? Няма как да не сте разбрали, че не умея да поддържам връзка от разстояние. Няма как да не знаете, че не съм ви забравила, че все така ме е грижа, че мисля за вас, че помня рождените ви дни... Няма нужда да ви изпращам нарисувани цветя и публични пожелания в социалните мрежи. Няма нужда да си пишем ежедневни отчети за това как тече животът. Искам да има какво да си разкажем, когато се видим наистина. Искам да се видим различни, като след истинска дълга раздяла. Дори ако такава среща ще ни носи „Ех, колко си побеляла/остаряла/напълняла!...“ Дори ако бъде трудно да се познаем и разговорът потръгва бавно като парен влак.
Приятели, които толкова малко ме познавате, нека това не ви тревожи – аз вече цял живот деля ден след ден със себе си, но понякога също толкова не се познавам. Понякога се питам аз ли съм онази – влюбена, закъсняла, плакала, целуната, повярвала, постигнала, пропътувала, заспала на рамото, облякла рокля, тичала в дъжда, слушала, прошепнала, мечтала... Когато ви срещам след толкова много години, виждам да ме гледате с онези очи, да разпознавате в мен онова момиче. И разбирам, че ме е имало. Имам нужда от вас, защото вие сте моите свидетели. 
:)